Vlna

Vlna je nejpřirozenější a nejdostupnější přírodní materiál na výrobu pletacích přízí. Stejně jako každé přírodní vlákno je biologicky odbouratelná a obnovitelná. Jelikož vlna prakticky nestárne, je i dokonale a jednoduše recyklovatelná. Má vynikající izolační a termoregulační vlastnosti, proto v zimě hřeje a v létě chladí. Vlněné ponožky jsou přirozeně pružné, prodyšné, mají antibakteriální vlastnosti a odvádějí z nohou pot.

Bavlna

Bavlna je ze všech plodin na výrobu textilního vlákna, které se získává z plodů keře bavlníku nejdůležitější. Je prodyšná, relativně pevná a hlavně hypoalergenní. Proto jsou ponožky z bavlny vhodné především pro lidi, kteří jsou alergičtí na umělá vlákna nebo mají podrážděnou kůži. 100% bavlna vydrží déle, nevytahuje se, zachovává si svou barvu a je příjemná na dotek.

Mercerovaná bavlna

Mercerovaná bavlna je druh upravené bavlněné příze, která je pevnější, odolnější a zejména tvarově o mnoho stálejší než běžné bavlněné příze. Macerovaná bavlna má hedvábný lesk. Vyrábí se tak, že se bavlněná příze natahuje v roztoku hydroxidu sodného. Tento postup si dal v roku 1851 patentovat britsky chemik John Macer, podle kterého se tato úprava nazývá.

Len

Len je jedním z nejstarších kulturních plodin. Pro jeho příznivé vlastnosti ho používali už ve starém Egyptě. Pěstuje se nejen pro textilní účely, ale i pro léčivé olejnaté semeno. Len se vyrábí ze stonků rostlin a jeho zpracováni je poměrně složité. Je pevný, ale oproti bavlně tvrdší. Mezi jeho vlastnosti patří prodyšnost, chladivost a absorpce vlhkosti. I proto jsou ponožky ze lnu určené především pro letní měsíce.

Elastan

Elastan je syntetické a vysoce pružné vlákno. Jeho charakteristickým znakem je vysoká pružnost, která se dosahuje chemicky. Vlákno je schopné roztažnosti až osminásobku původní délky vlákna! Velmi snadno se udržuje, téměř vůbec se nemačká a dlouhodobě drží tvar. Protože je elastan velmi jemný, vždy se používá v kombinaci s dalšími vlákny.

Polyester

Polyester je souhrnné označení pro velké množství různých syntetických polymerních vláken. Nejčastěji se jedná o polyethylentereftalát označený jako PET. Je recyklovatelný a v textilním průmyslu nesmírně oblíbený. Je odolný a pružný, velmi rychle se suší, a ani při silné zátěži se nekrčí nebo nijak nedeformuje. Omak a lesk je velmi podobný přírodnímu hedvábí a i při častém čištění si zachovává své kvality. Tkaniny ve směsi s polyesterem jsou lehčí a méně mačkavé, pevnější a trvanlivější.

Pro výrobu našich ponožek používáme jen ty nejkvalitnější materiály od předních dodavatelů. Pokud byste chtěli vědět více, napište nám a my vás rádi zasvětíme do tajů výroby pravých českých ponožek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *